Міський голова прокоментував ТСН.ua інцидент.
У Кременчуку Полтавської області спалахнув скандал навколо тендера, який провела міська рада. Чиновники уклали договір на купівлю 15 ігрових ноутбуків по 99 тисяч кожен, загалом на 1,5 мільйона гривень. Ринкова ціна такої ж моделі значно нижча і стартує від 60,5 тисячі гривень. Після обурення українців у Мережі міський голова Віталій Малецький заявив, що техніку нібито купляли для військових, а ціна була іншою.
Тендер на майданчику публічних закупівель ProZorro був оголошений 9 серпня виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради.
Про що йдеться в тендері
Договір на купівлю 15 ноутбуків Dream Machines RG3060-15 по 99 072 гривень за штуку уклали з фірмою ТОВ “Активбуд-М”. Закупівлю провели без торгів за постановою №1178 з обґрунтуванням “Українська Визвольна Війна”. Сам договір не оприлюднено, тому жодні деталі замовлення невідомі. Поставити техніку мають до кінця поточного року.
За даними YouControl, фірма-переможець “Активбуд-М” зареєстрована у Кременчуці. Від 2022 року вона отримала підрядів на Полтавщині на 24 мільйони гривень.
Основний її вид діяльності – оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням. А за адресою реєстрації фірми в Кременчуці розташований будівельний магазин.

Ціна на ноутбуки значно завищена
Ноутбук, який замовила міськрада, ігровий, має екран WVA QHD (2560×1440) діагоналлю 15,6″, процесор Intel i7-12700H на 2,3/4,7 ГГц, оперативну пам’ять 16 ГБ, пам’ять SSD 1000 ГБ і відеокарту NVIDIA GeForce RTX3060 6GB.
На офіційному сайті виробника Dream Machines ця модель ноутбука без операційної системи коштує 62 999 гривень. У магазинах такі ноутбуки коштують від 57 до 67,63 тисячі гривень. Тобто на 42 тисячі дешевше, ніж у договорі, який уклала міськрада Кременчука.

У самому ж тендері на майданчику ProZorro місцевий підприємець пише про те, що сума оголошеної закупівлі значно перевищує ринкову.
“Виходить 99 072 грн за одиницю обладнання (1 486 080,00 грн/15 штук). Хоча середня ринкова ціна становить 60 000 – 80 000 грн”, – зазначив Артем Сухляк.
“Міська рада закуповує ігрові ноутбуки за завищеними цінами. Перше – навіщо взагалі держслужбовцям ігрові ноутбуки? Вони працюють чи граються? Друге – ціна за одиницю завищена. Актуальні ціни для порівняння можна легко знайти на сайтах магазинів, що продають оргтехніку”, – написав Сусін М.О. у зверненні до Державної аудиторської служби.
Навіщо міськраді такі ноутбуки
На проведений тендер за завищеними цінами на техніку звернули увагу журналісти ще 9 серпня, коли інформація з’явилася на ProZorro. Новина поширилася в Мережі та викликала багато обурення.
16 серпня на скандал відреагував міський голова Кременчука Віталій Малецький. На своїй сторінці у Facebook він заявив, що “спростовує фейкову новину про те, що нібито мерія закупила для себе ноутбуки з переплатою”.
Постачальник припустився “арифметичної помилки”
Віталій Малецький стверджує, що ноутбуки замовляли не для міської ради, а для військових за їхньою заявкою. За його словами, нещодавно чиновники вже виконували замовлення на закупівлю техніки, необхідної для роботи захисників, і передали її. Військові нібито попросили купити їм ще одну партію. Які саме військові – міський голова не уточнює.
“Після підписання договору на придбання нової партії ноутбуків ми виявили невідповідності в первинних документах: постачальник ТОВ “Активбуд-М” припустився арифметичної помилки. Договір із цим постачальником було одразу розірвано. Це підтверджується листами від 11 і 14 серпня (документи додаються). Таким чином, жодних переплат не було, як і самої закупівлі ноутбуків за завищеними цінами”, – написав він.
На своїй сторінці Віталій Малецький опублікував листи від ТОВ “Активбуд-М”, датовані 11 і 14 серпня. В першому йдеться, що фірма надає уточнені документи на реалізацію товару у зв’язку з “арифметичною помилкою”. Крім того, директор фірми пише, що частково повертає вже отримані кошти за техніку – 137 тисяч гривень. Зауважимо, що договір підписали 3 серпня, а 9 серпня новини про це з’явилися у ЗМІ.
У листі від 14 серпня ТОВ “Активбуд-М” повідомляє виконавчий комітет міської ради, що не має можливості поставити залишок товару згідно з договору №348 від 3 серпня і просить його розірвати.
Що кажуть у міській раді
Сайт ТСН.ua звернувся до міського голови Кременчука, щоб дізнатися, які саме військові звернулися з проханням придбати ноутбуки і як договір уклали з помилкою на понад 450 тисяч гривень. Віталій Малецький пояснив, що до чиновників звернулася 116 окрема механізована бригада.
“Ми першу партію таких самих ноутбуків з такими самими параметрами їм закупили ще в травні місяці. Там закупка була по 69 тисяч гривень за одиницю. Чому такі дорогі ноутбуки – у них потужна відеокарта і потужний процесор, щоб швидше обробляти графічну інформацію і відеосигнал. Після цього хлопці звернулися ще раз і попросили вже 15 одиниць аналогічних ноутбуків, ці Dream Machines”, – зазначив міський голова.
Утім, за його словами, постачальник, до якого зверталися першого разу, вже не зміг виконати таке замовлення. Тоді договір уклали з іншою фірмою, яка є платником податку на додану вартість (ПДВ), зазначив Віталій Малецький. У неї замовили не лише ноутбуки, а й іншу техніку та прилади для військових.
“Після того як ми взяли, отримали рахунки, перевірили, виявили, що вони дуже відрізняються від ціни на маркетплейсах і середньої ціни. Це ще було виявлено 9 серпня. Ми з ними домовилися, вже 11 числа обмінялися листами, що вони повертають частину вартості, бо вони помилилися в ПДВ. Ми перерахували ціну по вже поставленим станціям Bluetti і вийшло 137 тисяч гривень. Вони ці кошти повернули нам цього тижня”, – пояснив міський голова.
Він каже, що після цього з постачальником розбиралися стосовно інших цін у договорі. Тоді виявилося, що на ноутбуки та інші товари ціна також вища через помилку в ПДВ.
“Виявилось, що по ноутбуках і по всьому іншому теж так само протягнули, як вони кажуть, в Excel цей злощасний ПДВ. І знову ціна кругом виросла дуже сильно. Домовились, що ми скоригуємо ціни – відкорегували”, – зазначив Віталій Малецький.
Однак, за словами міського голови, після цього фірма повідомила, що не може поставити техніку по такій ціні. Тому 14 серпня міськрада розірвала з нею договір. За словами Віталія Малецького, помилку в договорі у міській раді виявили лише після його підписання через великі обсяги закупівель.
“У нас досить великі обсяги цих закупок різних абсолютно і інколи ціни можуть відрізнятися у різних постачальників. У когось товар може бути лише через місяць і по передплаті, а в когось є він у наявності, завезений раніше. Там ціна, відповідно, може бути дорожча. Тобто станції Bluetti всі ці зарядні, вони коштували під час блекауту набагато більше. І ми першу позицію, коли вони запропонували по 60 тисяч, а три місяці тому вони коштували 90, ми не звернули увагу”, – додав Віталій Малецький.
Він також надав ТСН.ua відео, записане військовослужбовцями 116-ї окремої механізованої бригади, яким закуповували техніку. На ньому вони дякують місту Кременчуку, міському голові та депутатам за допомогу з ноутбуками, комплектуючими для дронів та іншою технікою на фоні неї.
Передає: ТСН